Ženevský zelený smart

Na 79. Medzinárodnom automobilovom salóne v Ženeve oslavuje špeciálna edícia smart fortwo svetovú premiéru. Model „edition limited three“ sa vďaka exkluzívnemu elegantnému lakovaniu krásne leskne a ponúka v interiéri svieži jarný koncept dizajnu. Vďaka sériovej technológii mhd spája toto kultové dvojsedadlové vozidlo elegantný výzor s príkladnými ekologickými vlastnosťami. Vozidlo smart fortwo „edition limited three“ sa vyrobí v limitovanej sérii.

Nový smart víta jar v špeciálnej sérii nalakovanej v zelenej metalickej farbe (melon green) s rozsiahlou výbavou a pokračuje tým v tradícii špeciálnych modelov smart. S novým špeciálnym lakovaním dáva tento jarný model farebný svieži impulz, ktorý zodpovedá ročnému obdobiu a ladí so strieborným bezpečnostným rámom tridion. Pozornosť pútajú 15-palcové kolesá z ľahkej zliatiny so športovným dizajnom šiestich lúčov, ktoré majú vpredu pneumatiky s veľkosťou 175/55 R15 a vzadu 195/50 R15. Výzor završujú v exteriéri logá “limited three” v hliníkovej optike upevnené v zrkadlovom trojuholníku.


Interiér sa blýska vo farbe a materiáli s výnimočným, sviežim konceptom dizajnu. Farebná tematika zelenej metalickej farby (melon green) pokračuje v exkluzívnom dizajne látok, takže tu štýlovo kontrastujú odtiene hnedej farby, ako napríklad na sedadlách a na obložení dverí. Aj v prístrojovej doske pokračujú tmavohnedé prvky v optike kože v súhre čerstvých farieb v kontraste so zelenou látkou. Športový trojramenný volant s radením na volante a rukoväť radiacej páky sú potiahnuté tmavohnedou kožou. Matné strieborné trblietavé ozdobné prvky završujú harmonický dojem, ktorý interiér vzbudzuje.
Základom novej edície, ktorá je k dispozícii ako kupé a ako kabriolet, je variant výbavy „passion“. Zahŕňa okrem iného automatický program radenia softouch, elektrické ovládanie okien, klimatizáciu s automatickou reguláciou teploty a v prípade kupé aj panoramatickú strechu s ochranou proti slnku. Navyše sú napríklad dodatočné nástroje ako rádio 9 súčasťou sériovej výbavy „edition limited three“. Na želanie sa dodáva elektrické riadenie s posilňovačom, vyhrievanie sedadiel, uzamykateľná odkladacia priehradka ako aj zvukový systém smart s piatimi reproduktormi a rozhraním pre MP3.


Z ekologického hľadiska stavia špeciálna séria nového smart fortwo na „zelenú“ – vďaka sériovej technológii micro hybrid drive (mhd) s funkciou štart-stop. Akonáhle vodič zabrzdí a rýchlosť klesne pod 8 km/h – napríklad pri približovaní sa k semaforu – regulačná elektronika vypne pohonnú jednotku s výkonom 52 kW/71 k. Ak dá vodič nohu dole z brzdy, naštartuje motor opäť v priebehu zlomkov sekundy. Systém je dokonale prispôsobený automatickej prevodovke smart fortwo a pracuje plne automaticky bez spojky a radenia – vodič sa nemusí o nič starať. Funkcia štart-stop znižuje kombinovanú spotrebu o približne osem percent (spotreba v novom európskom jazdnom cykle: 4,4 litra kupé, 4,5 litra kabriolet).
Emisie CO2 s automatikou štart-stop sa znižujú na 104 gramov na kilometer v kupé respektíve 106 gramov na kilometer v kabriolete. V mestskej premávke s častými situáciami stop-and-go je možná úspora až tesne pod úrovňou 20 percent.

<*>