Zelená elektromobilite

 

  • Viac ako 100 elektromobilov pre Rím, Miláno a Pisu
  • Pilotný projekt s najväčším talianskym dodávateľom energie
  • Ďalší míľnik na ceste k elektromobilite v mestách

 

Spoločnosť Daimler AG spolu so spoločnosťou Enel – najväčším talianskym dodávateľom energie – spúšťa svoj ďalší projekt elektromobility. V roku 2010 v rámci projektu „e-mobility Italy“ sa po cestách Ríma, Milána a Pisy bude pohybovať viac ako 100 elektromobilov značiek smart a Mercedes-Benz. Spoločnosť Enel na ten účel nainštaluje v troch talianskych metropolách viac ako 400 ňou vyvinutých staníc na dobíjanie elektromobilov. Cieľom pilotného projektu je ďalší rozvoj automobilovej techniky a inteligentnej infraštruktúry, ako aj zavedenie otvorených štandardov. Téme infraštruktúry sa v Taliansku pripisuje obzvlášť veľký význam, pretože prevažná časť tunajších automobilov je odstavovaná práve na verejných komunikáciách.

 

Po projekte „e-mobility Berlin“ tak spoločnosť Daimler iniciuje ďalší veľký projekt elektromobility v mestách. V súčasnosti sa pripravujú aj ďalšie projekty v Európe a v USA. Spoločnosť Daimler okrem toho vedie rozhovory s mnohými podnikmi s cieľom podporiť vznik infraštruktúry na zásobovanie vodíkom. Lebo z hľadiska podnikania platí, že popri vozidlách poháňaných elektrickými akumulátormi sú to práve vozidlá s pohonom na palivové články, ktoré predstavujú najväčší potenciál elektrického a bezemisného jazdenia aj na dlhšie vzdialenosti.

 

 

Veľké projekty „ekologická elektrina“ v Berlíne…

 

Spoločnosť Daimler AG spolu so spoločnosťou RWE AG uviedla do života projekt „e‑mobility Berlin“ – jeden z najväčších projektov na otestovanie vozidiel poháňaných elektrickými akumulátormi. Od konca roka 2009 bude po uliciach Berlína jazdiť vozidlový park pozostávajúci z viac ako 100 elektromobilov značiek smart a Mercedes-Benz. Spoločnosť RWE zabezpečí na celom území mesta viac ako 500 nabíjacích staníc na zásobovanie elektromobilov ekologickou elektrinou.

 

 

… a 100 elektromobilov smart v Londýne

 

V júli 2007 spoločnosť Daimler AG odštartovala v Londýne projekt zameraný na prevádzku 100 vozidiel smart fortwo electric drive, ktoré sú súčasťou vozidlového parku vybraných klientov. Koncept ekologického pohonu vozidiel v mestskej premávke sa pritom osvedčuje deň čo deň. Osobitná výhoda v britskej metropole: namiesto zvyčajného poplatku osem britských funtov na deň (Congestion Charge) sa smart fortwo electric drive pohybuje v centre Londýna úplne zadarmo.

 

 

Výskumná kooperácia s cieľom rýchlejšej prípravy uvedenia na trh

 

S cieľom výrazne urýchliť fázu prípravy uvedenia elektromobilov a hybridných automobilov na trh spoločnosť Daimler AG a Ústav technológie v Karlsruhe začali s výskumnou kooperáciou „Projekthaus e-drive“ v oblasti elektrických pohonov. Historicky prvé skombinovanie špecializovaných oblastí ako silnoprúdová elektronika, riadiaca a regulačná technika, akumulácia elektrickej energie a problematika elektrických strojov pod jednou strechou v rámci projektu „Projekthaus e-drive“ bude generovať cenné synergie, ktoré prispejú k účinnému napredovaniu výskumných aktivít zameraných na dosiahnutie trvalej mobility.

 

 

Palivový článok ako predjazdec elektromobility

 

Spoločnosť Daimler AG sa už od roku 1994 venuje výskumu využívania technológie palivových článkov v automobiloch, vďaka čomu disponuje najrozsiahlejším know-how v oblasti elektrických pohonov. Vozidlový park pozostávajúci asi zo 100 automobilov s palivovými článkami do dnešného dňa najazdil bez emisií spolu viac ako štyri milióny kilometrov. A od roku 2010 začne spoločnosť vyrábať prvý malosériový automobil s pohonom na palivové články, ktorý bude mať označenie Mercedes-Benz, trieda B F-CELL.<*>