Štart-stop smart

Od októbra budú modely smart fortwo s benzínovými motormi 45 kW/61 koní a 52 kW/71 koní sériovo vybavené technológiou micro hybrid drive (mhd) s komfortnou štart-stop automatikou. Vďaka tomu sa zníži spotreba NEFZ dvoch atmosferických benzínových motorov priemerne o 8 percent. V mestskej premávke je možná dokonca úspora o skoro 20 percent. Okrem toho bude smart fortwo cdi od jesene 2008 dodávaný s uzatvoreným filtrom pevných častíc, ktorý zredukuje hodnoty emisií pevných častíc na minimum. Hodnotu vybavenia inovatívneho dvojmiestneho vozidla okrem iného zvyšuje aj nové tvarovanie kombinovaného prístroja s optimalizovanými ukazovateľmi, ako aj praktické sieťkové odkladacie priestory na dverách. Čerstvé optické akcenty dodávajú dva nové farebné tóny „sivá metalíza“ a „rallye červená“ a takisto nové športové šesťlúčové hliníkové kolesá, dodávané na želanie.

smart dôsledne naďalej presadzuje svoju filozofiu a robí smart fortwo ešte ekologickejší a atraktívnejší: ešte viac znížená spotreba, ešte viac nekomplikovaná radosť z jazdy a zhodnotené výbava je to, čím sa bude v budúcnosti vyznačovať komfortné dvojmiestne vozidlo.

press_449_gallery_2223

45 kW a 52 kW benzínové motory so sériovým micro hybrid drive (mhd)

Technológia smart micro hybrid drive (mhd) sa osvedčuje už od roku 2007 aj napriek tomu, že bola doteraz ponúkaná iba s 52kW/71 koňovým modelom. V snahe o ďalšie znižovanie nákladov za palivo pri smart fortwo, budú odteraz oba benzínové modely so 45 kW/61 koní a 52 kW/71 koní sériovo vybavené technológiou mhd. Spotreba oboch verzií sa tak zníži približne o osem percent (na každú 4,3* litra, NEFZ). Emisie CO2 sa zredukujú na 103* gramov na kilometer. V mestskej premávke, ktorá sa vyznačuje svojimi častými situáciami typu stop-and-go je možná dokonca úspora až do 20 percent. Toto zaručí, že 7 z 10 zákazníkov v Európe, ktorí sa rozhodnú pre kúpu benzínového vozidla, budú jazdiť s touto ekologickou technológiou.

Myšlienku štart-stop automatiky realizuje smart mimoriadne šikovným spôsobom: akonáhle vodič pribrzdí a rýchlosť klesne pod 8 km/h, vypne riadiaca elektronika motor – napríklad ako pri približovaní sa na svetelnú križovatku.

Motor sa okamžite v zlomku sekundy naštartuje, ak vodič zloží nohu z brzdy. Doba, počas ktorej nie je žiadna spotreba paliva sa tak účinne predlžuje vďaka prozreteľnému vypnutiu motora.

Systém je perfektne zosúladený s automatickou prevodovkou smart fortwo a umožňuje plnoautomatickú funkčnosť, to znamená bez zapínania spojky a bez radenia. Technológia mhd sa výborne hodí mestskému spôsobu využitia a veľmi jednoducho umožňuje šetriť palivo a znižovať emisie.

Uzatvorený filter pevných častíc pre CO2 šampióna smart fortwo cdi

Smart zlepšuje taktiež ekologickú bilanciu dieselového modelu pomocou nového, uzatvoreného filtra pevných častíc namiesto doteraz používanej otvorenej verzie. Nový systém znižuje množstvo množstvo pevných častíc v spalinách na minimum a vďaka inteligentnému riadeniu motora pracuje bezúdržbovo počas celej dlhej životnosti filtra. Smart fortwo cdi s motorom 33kW/45 koní je tak ako doteraz sériové vozidlo s najnižšou kombinovanou spotrebou paliva na svete s hodnotou 3,4 litra na 100 kilometrov (NEFZ) a svojimi emisiami 88g /km je naďalej CO2šampiónom. V budúcnosti sa dostane na špičkové miesto aj v emisiách pevných častíc.

Čerstvé farby a nové športové hliníkové disky

Smart výrazne osviežil paletu farieb. Nová vo farebnom portfóliu je elegantne pôsobiaca „sivá metalíza“, ako aj športovo intenzívna „rallye červená“. Naďalej je tým pádom na výber šesť farieb, ktoré umožňujú spolu v kombinácii s dvomi farbami bezpečnostného rámu tridion celkovo dvanásť farebných kombinácií.

Na želanie sú dodávané aj nové šesťlúčové hliníkové disky so športovým vzhľadom titánovo striebornej farby s rozmermi 175/55 R 15 vpredu a 195/50 R 15 vzadu. Ako príslušenstvo je možné dodať aj nové hliníkové disky s pochrómovaným vzhľadom.

Interiér s novými akcentami

Vhodne ku novej „rallye červenej“ bude v interiéri línie výbavy passion aktualizovaná a harmonicky zosúladená farba „dizajnová červená“ na čalúnení a tkaninách.

Stredobodom palubnej dosky bude novo tvarovaný kombinovaný prístroj s optimalizovaným LCD ukazovateľom. Ukazovateľ stavu paliva v nádrži bude teraz umiestnený centrálne a bude doplnený permanentným zobrazením digitálnych hodín a vonkajšej teploty.

Ďalšími novými detailami výbavy sú napr. sieťové odkladacie priestory na dverách vodiča a spolujazdca, ktoré budú ponúkať viac odkladacích možností.

Nové modely smart fortwo môžu byť od tejto chvíle objednávané u predajcu vozidiel smart.

* predbežné hodnoty, coupé
** mhd pre trhy v USA a Kanade nie sú k dispozícii

<*>