Smart forstars: hviezdne autokino

Smart znáša hviezdy z neba: s konceptom vozidla smart forstars svetová mestská značka presne ulahodila životnému pocitu cieľovej skupiny, ktorá je doma vo svetových metropolách. Smart forstars s elektrickým pohonom patrí do kategórie SUC (Sport Utility Coupé) s miestom pre dve osoby a množstvom úložného priestoru. Jeho meno je potmehúdskym odkazom na sklenenú kupolu, ktorá sa klenie nad cestujúcimi, a tak im poskytuje pohľad na hviezdnu oblohu. Zároveň odkazuje na zábavný nápad integrovať do prednej kapoty projektor. Tak je možné kedykoľvek sa spontánne podeliť s priateľmi o tvorbu filmových hviezd.

 

smart Forstars

Smart forstars bude mať svetovú premiéru na medzinárodnom autosalóne Mondial de l’Automobile 2012 v meste módy, Paríži (29. septembra až 14. októbra 2012).
Pre smart je veľtrh vo francúzskom hlavnom meste domácou pôdou, pretože výrobný závod značky sa nachádza v lotrinskom Hambachu. Na miesto svetovej premiéry odkazuje aj farebnosť expresívneho kupé: je nalakované v extravagantnom farebnom odtieni Alubeam rouge, nádherne kontrastujúcim s bezpečnostným rámom tridion, ktorého matný titánový farebný odtieň pôsobí kovovým dojmom. A vďaka použitiu motora s permanentným magnetom s výkonom 60 kW z nového modelu smart BRABUS electric drive je možné na smarte forstars jazdiť bez emisií, agilne a mimoriadne živo.

„Smart je cenovo najvýhodnejšie sériovo vyrábané auto na elektrický pohon v Európe,“ hovorí šéfka značky smart Dr. Annette Winkler. „Pritom nie je len bezemisný a rýchly, ale na pokyn zo smartfónu sa napríklad celkom komfortne dá vyhriať na dokonalú teplotu interiéru a pohodlne nabíjať z domácej zásuvky. Smart forstars so svojím výkonným akumulátorom a integrovaným projektorom navyše premení akýkoľvek sivý zadný dvor na živé letné kino.“

 

Konzeptfahrzeug smart forstars

Kompaktný smart forstars (dĺžka/šírka/výška: 3 550/1 710/1 505 mm) teda nie je len konceptom mobility s pohodlným priestorom pre dvoch a s veľkorysou úložnou plochou pod sklenenou zadnou kapotou.
Zároveň ide o poňatie komunikácie, ktoré na spontánny zážitok z kina vyžaduje iba voľnú stenu domu. Prehrávač médií projektora vstavaného do prednej kapoty sa ovláda z iPhonu® prostredníctvom rozhrania Bluetooth®. Kvalitný ozvučovací systém s prídavnými reproduktormi vo vetracích otvoroch za dverami umožňuje zdokonaliť zážitok z autokina aj pre priateľov.

Dizajn exteriéru: drzý a priateľský, s extrémne krátkymi prevismi

V smarte forstars je možné už na prvý pohľad spoznať člena rodiny smart, ktorý však navodzuje silné nové akcenty a nielen prostredníctvom svojej siluety poskytuje pohľad na dizajnérsky jazyk značky smart v budúcnosti. S vyzývavým úsmevom priateľsky, ale rozhodne hľadí v ústrety pozorovateľovi.

Vyslovene nápadný je dizajn kosoštvorcových predných a zadných svietidiel: vonkajšie obruče pomocou množstva svetelných diód rozsvecujú smerové svetlá a denné osvetlenie. Zdá sa, akoby sa šípovité svietidlá tlačili smerom von – ako kvapky na okne kokpitu pri štarte lietadla.

Konzeptfahrzeug smart forstars

Nové je obočie nad prednými reflektormi ako jeden z mnohých milých detailov. Opticky dáva svetlometom nový tvar písmena U. Priesvitná červená slnečná clona nad čelným sklom na tento nápad nadväzuje a prepožičiava kupé ešte prikrčenejší postoj na ceste. Zadné svietidlá sa dokonca dajú otvoriť: pravé skrýva nabíjaciu zásuvku vysokonapäťového akumulátora, vľavo je priestor pre plechovku s nápojom.

Aj oproti súčasnému modelu smart fortwo predĺžený rázvor (2 470 mm/plus 603 mm) a rozšírený rozchod (vpredu 1 475 mm/plus 193 mm, vzadu 1 475 mm/plus 90 mm) zdôrazňujú sebaistý vzhľad štúdie. Zároveň extrémne krátke previsy vpredu aj vzadu zaručujú mimoriadnu kompaktnosť. Všetky štyri kolesá sa presunuli do vonkajších rohov karosérie – typický znak smartu.

Základné črty karosérie má smart forstars spoločné s modelom smart for-us, ktorý sa na začiatku tohto roka na autosalóne v Detroite postaral o bohatý námet na diskusiu. Aj plochy karosérie štúdie smart forstars sú klenuté a majú zmyselné tvary. Na maske chladiča hrdo nosí veľký emblém značky, dizajn prednej časti zdôrazňuje trojrozmernosť. Tam, kde pretekárske automobily na prednej kapote nosia vyklenutie s nasávaním vzduchu, je v prípade smartu ako ironický akcent integrovaný projektor.

Nad cestujúcimi sa klenie sklenená kupéčková strecha. Formou hladko nadväzuje na sklenenú kapotu nad úložným priestorom. Kapota sa otvára nahor. Rovnako ako v prípade smart for-us, aj tu sa dá zadná nakladacia kapota otvárať elektricky. Najskôr zadná kapota skĺzne rovnobežne nadol, potom sa podlaha úložného priestoru spolu s kapotou zasunie o 280 mm. Náklad na úložnej ploche s dĺžkou 900 mm je potom veľmi ľahko prístupný.

Lesklé čierne obloženie, ktoré pokračuje pod prahmi, zdôrazňuje výrezy kolies. smart forstars jazdí na športových pneumatikách Michelin s rozmermi 245/35 ZR 21. Pekným detailom sú kryty krídlových matíc centrálnych uzáverov trojlúčových diskov.

Športovo drzý charakter smartu forstars je tiež zdôraznený výrazným a technicky veľmi náročným červeným lakom Alubeam. „Mokrý vzhľad“ laku Alubeam rouge je vo veľmi vzrušujúcom a modernom kontraste s matným a vyslovene kovovo pôsobiacim titánovým farebným odtieňom bezpečnostného rámu tridion.

Interiér: ležérny, nekomplikovaný a individuálny

Hladko potiahnuté plochy v perleťovo bielej v kombinácii s precízne vyhotovenými technickými funkčnými prvkami z kefovaného hliníka – interiér definujú kontrasty. Spojenie s exteriérom zabezpečuje farebný odtieň Alubeam rouge, ktorý je v interiéri rovnako použitý na vytvorenie akcentov.

Konzeptfahrzeug smart forstars

Ležérne a nekomplikované, vysoko funkčné a ľahko prispôsobiteľné – obidve sedadlá konceptu sú typický „smart“. Zalomené škrupiny sedadiel sú potiahnuté mäkkou látkou, čo poskytuje pocit, ako pri sedení v hojdacej sieti. Grafické prvky a rôzne odtiene červenej na poťahoch naznačujú plynutie, čím podčiarkujú dynamický a veľmi módny aspekt vozidla.

Vzhľadom k tomu, že poťahy môžu byť stiahnuté v priebehu okamihu, je však možné si tu ľahko predstaviť individualizáciu pomocou iných materiálov. Praktické: ak sa odstráni poťah sedadla na strane spolujazdca, vzniknutý otvor umožní do štúdie smart forstars naložiť dlhé predmety.

Konzeptfahrzeug smart forstars

Sedadlá sú lemované kvalitnou bielou brašnárskou kožou, ktorá je ušľachtilým spôsobom spracovaná do vzoru jemných píšťal. Perforovaná koža v obloženiach dverí tvorí ďalší náročný kontrast
a zdôrazňuje vysokú kvalitu použitých materiálov.

Rovnako ako už v smarte forvision a v smarte for-us, aj tu sa celý kokpit využíva ako prietokové teleso pre vetranie interiéru. Ovládacie a zobrazovacie prvky sú otočené k vodičovi. Rovnakým spôsobom, ako modul kokpitu, rozdeľuje prístrojovú dosku dvojramenný volant otvorený smerom nahor.

Na mieste konvenčného vnútorného zrkadla sa vo vozidle smart forstars nachádza smartfón, ktorého držiak je upevnený hore na čelnom skle. Integrovaná videokamera umožňuje vodičovi sledovať, čo sa deje za jeho vozidlom. Smartfón tiež slúži ako zdroj médií a na ovládanie projektora.

Odkladacie priestory na pravej a ľavej strane úložného priestoru vybaveného kvalitnými hliníkovými lištami poskytujú ďalší priestor na odkladanie.

Konzeptfahrzeug smart forstars

Elektrický pohon: potešenie z jazdy bez lokálnych emisií

Elektrický pohon smartu forstars sa zakladá na inovatívnej koncepcii pohonu vozidla smart fortwo BRABUS electric drive. V porovnaní so sériovým modelom smart electric drive bol výkon motora s permanentným magnetom zvýšený na 60 kW, s ktorými je na smarte forstars možné jazdiť agilne a temperamentne. S krútiacim momentom 135 newtonmetrov zrýchľuje strmo a bez oneskorenia a bez problémov si poradí s predbiehaním. Maximálna rýchlosť je viac ako 130 km/h. Lítiovo-iónový akumulátor má kapacitu 17,6 kWh.

 

<*>