Najnovší smart

Výrazne silnejší, no rovnako úsporný a ekologickejší ako doteraz vstupuje smart fortwo cdi do modelového roku 2010. Odteraz poskytuje jeho moderný trojvalcový vznetový motor o 21 percent vyšší výkon a o 18 percent vyšší maximálny krútiaci moment. Táto silová kúra citeľne zvyšuje temperament kultového dvojmiestneho vozidla, nijako však neovplyvňuje jeho príkladnú spotrebu. Aj naďalej mu na 100 kilometrov postačuje 3,4 litra motorovej nafty (NEFZ). S emisiou CO2 na úrovni 88 g/km dokazuje aj naďalej svoju špičkovú pozíciu šampióna CO2. Okrem toho, od modelového roku 2010 všetky varianty smart fortwo vrátane verzií BRABUS spĺňajú prísne hraničné hodnoty emisií normy EU 5.

Smart fortwo má na celom svete povesť kultového auta, ktoré sa výborne hodí do našej doby. V dôsledku svojej jedinečnej koncepcie potrebuje bezkonkurenčne málo plochy na ceste a pri parkovaní, je výnimočný svojou nízkou spotrebou pohonnej látky a minimálnymi emisiami oxidu uhličitého a jedinečným spôsobom zjednocuje mobilitu, ekológiu a radosť zo života. Pre modelový rok 2010 smart dôsledne pokračuje vo svojej filozofií a robí model fortwo ešte ekologickejší a atraktívnejší.

Najdôležitejšia zmena: Smart fortwo cdi v dĺžke 2,69 metra nanovo definuje úspornosť a potešenie z jazdy. Jeho zdokonalený dieselový motor poskytuje výkon 40 kW/54 k – čiže o sedem kilowattov alebo 21 percent vyšší ako jeho predchodca. Prepracovaný trojvalec poskytuje maximálny krútiaci moment 130 newtonmetrov (nárast o 18 percent). Vozidlo orientované na životný štýl je tak ešte agilnejšie a poskytuje vyššie potešenie z jazdy. Vďaka zvýšeniu výkonu teraz na špurt z nuly na 100 km/h stačí 16,8 sekundy. Zvýšený temperament pritom nijako nevplýva na vynikajúce hodnoty spotreby a emisií trendového dvojmiestneho vozidla. S nezmenenou kombinovanou spotrebou 3,4 litra na 100 kilometrov a emisiou CO2 88 g/km ostáva smart fortwo cdi majstrom sveta CO2 spomedzi všetkých sériovo vyrábaných vozidiel so zážihovým motorom.

21-percentné zvýšenie výkonu súvisí predovšetkým so zmenenými piestmi v spojení s úpravou parametrov vstrekovania a plniaceho tlaku. Vďaka zvýšenému krútiacemu momentu bolo možné predĺžiť prevod tretieho a štvrtého rýchlostného stupňa o desať respektíve jedenásť percent a dosiahnuť nižší moment preradenia v programe automatického radenia. Dôsledkom sú nižšie otáčky v mimoriadne využívaných rozsahoch rýchlostí – čo má pozitívny dopad na spotrebu pohonnej látky a úroveň hluku. Smart fortwo cdi je vybavený uzavretým filtrom pevných častíc dieselových motorov a dokonca prekračuje požiadavky emisnej normy EU 5.

Aj benzínové modely modelového roku 2010 kultového dvojmiestneho auta spĺňajú vďaka optimalizovanému manažmentu motora a prevodovky prísnu emisnú normu EU 5. To nielen pomáha životnému prostrediu, v mnohých krajinách je to spojené aj s výraznými daňovými úľavami.

Nové sú aj zvýrazňujúce prvky v lesklej čiernej farbe (Perlschwarz), ktoré zvyšujú hodnotu a harmóniu interiéru smart fortwo, ako aj nová, ako zvláštna výbava dodávaná sklopná lakťová opierka na vyššie pohodlie.

Okrem toho sa na želanie dodáva handsfree súprava smart s farebným displejom a rozsiahlymi multimediálnymi funkciami. Vyznačuje sa pre túto značku typickým dizajnom, rozhraním Bluetooth®, ovládaním hlasom a voliteľným pripojením pre iPod® a je perfektne integrovaná do elektroniky vozidla a audiosústavy. Ovláda sa jednoducho a bezpečne pomocou bezdrôtového ovládača na stredovej konzole.

Všetky varianty smart fortwo modelového roku 2010 už možno objednávať. Ceny benzínových modelov ostávajú nezmenené. Smart fortwo cdi s výkonom 40 kW/54 k ako kupé v línii výbavy pure bude stáť 11 790 eur (vrátane DPH).

<*>