Jeremy Scott dal smartu krídla

Medzi medzinárodne vyhľadávaným módnym návrhárom Jeremym Scottom a modelom smart fortwo electric drive preskočila iskra. Výsledkom tohto elektrizujúceho stretnutia je fascinujúce vozidlo smart fortwo. Elektrický automobil pripravený na vzlietnutie do novej éry mobility – plný ľahkosti a radosti zo života. Unikátny smart forjeremy má krídla, typický znak americkej návrhárskej hviezdy. Žiaria ako práve odpálené rakety a tvoria tak avantgardistické zadné svietidlá.
Štúdia smart forjeremy, ktorá príde na trh na budúci rok v podobe limitovanej edície, oslávila svoju svetovú premiéru koncom novembra v štúdiách Jima Hensona v Los Angeles v sprievode umelkyne M.I.A.

smart forjeremy, 2012

„Boli sme veľmi nadšení, keď sa na nás Jeremy obrátil so svojimi prvými návrhmi!“ spomenula šéfka značky smart Dr. Annette Winkler pri príležitosti svetovej premiéry. „Rovnako ako samotný smart, aj jeho krídla symbolizujú kus slobody na preplnených uliciach veľkomiest.“ Módny návrhár Jeremy Scott a značka smart sú priekopníkmi vo svojom odbore, ktorí kráčajú nevychodenými cestami a prevracajú status quo na hlavu.

Krídla – symbol bezstarostného potešenia z jazdy

Aj rozsah spolupráce je výnimočný. Ako prvá automobilová značka smart umožnil módnemu návrhárovi zmenu karosérie. „Zvyčajne,“ hovorí šéfdizajnér značiek Mercedes-Benz a smart Gorden Wagener, „sa spolupráca s módnymi návrhármi obmedzuje na výber materiálu a farieb interiéru, ako aj na farebné vyhotovenie exteriéru. S Jeremym Scottom sme však chceli ísť ešte o krok ďalej, a preto sme krídla, ktoré sú preňho typické, integrovali do karosérie ako kľúčový dizajnový prvok. Bola to mimoriadna výzva, pretože sme nechceli vytvoriť len štúdiu, ale koncepciu zrelú pre sériovú výrobu s potenciálom pre budúce schválenie na prevádzku v cestnej premávke.“

smart forjeremy, 2012

Krídla sú výrazným dizajnovým prvkom Jeremyho Scotta. Či na bundách, slnečných okuliaroch alebo na teniskách – opakovane sa objavujú v jeho kolekciách. „Krídla pre mňa znamenajú slobodu, kus beztiaže. Preto som trval na tom, aby boli použité na modeli smart electric drive, kde mali vizualizovať oslobodenie životného prostredia od škodlivých emisií a symbolizovať novú ľahkosť mobility,“ vysvetlil Jeremy Scott, ktorý okrem módnych kolekcií tvorí aj jedinečné kostýmy pre popové hviezdy, ako sú Lady Gaga, Madonna, Katy Perry a Rihanna.

smart fojeremy – elektrizujúci príbeh lásky

V priebehu ôsmich mesiacov Jeremy Scott v spolupráci s dizajnérmi úseku smart Design Division štúdia Mercedes-Benz Cars Advanced Design Studio v kalifornskom Carlsbade vyvinul model smart forjeremy. „Spolupráca bola fantastická, naozajstná explózia kreativity,“ hovorí Wagener. Typický štýlový dizajn vozidla smart fortwo inšpiroval medzinárodne uznávaného módneho tvorcu k množstvu vizionárskych nápadov.

Výsledkom je avantgardný a futuristický smart plný milých detailov, ktoré korešpondujú s ústrednou témou krídel. smart forjeremy je nalakovaný v lesklej bielej, z ktorej ako ligotavý drahokam vyčnieva kompletne pochrómovaný tridiónový bezpečnostný rám. Z neho na každej strane vyrastá krídlo pripomínajúce perie. Perute sú vyrobené z transparentného sklolaminátu a vyzdobené prvkami v podobe rakiet, ktoré sa rozsvecujú červeným svetlom a slúžia ako zadné a brzdové svietidlá. „Priehľadnosť bola pre mňa veľmi dôležitá, pretože symbolizuje ľahkosť a priestrannosť,“ hovorí dizajnérska hviezda.

Širšie zadné pneumatiky a zodpovedajúce rozšírenia podbehov kolies na blatníkoch podčiarkujú dynamický a sebavedomý vzhľad. Disky sú navrhnuté ako vrtule lietadiel a počas jazdy vzbudzujú dojem, ako keby sa elektrický smart mal v každej chvíli vzniesť do vzduchu. Predné svetlomety sú ozdobené vzletne elegantným obočím. Modelu smart forjeremy prepožičiavajú výraz zvedavosti a radosti. Ako doplnok k tridiónovému bezpečnostnému rámu je aj obočie, rovnako ako horná polovica krytov zrkadiel a rám okolo masky chladiča v lesklom pochrómovanom vyhotovení.

Luxusný interiér – sen v bielom

Exkluzívna a elegantná farebná schéma bielej s jagavými pochrómovanými akcentmi pokračuje v interiéri. Vytvára dojem mimoriadneho luxusu. V spolupráci s interiérovými dizajnérmi úseku smart Design Division v dizajnérskom centre Mercedes-Benz v Sindelfingene Jeremy Scott vybral pre prístrojovú dosku, sedadlá a výplne dverí jemnú bielu kožu napa. Zatiaľ čo stehy na prístrojovej doske sú vyhotovené veľmi nenápadne, vnútorné plochy sedadiel a stredné panely vo dverách sa môžu pochváliť prepracovaným kosoštvorcovým prešívaním. Elegantný kontrast k matnej bielej tvoria lesklé pochrómované povrchy základných nosičov výplní dverí a prvkov typických pre značku smart, ako sú doťahovacie rukoväte, bumerangy na bokoch prístrojovej dosky a charakteristické obruče doplnkových prístrojov.

smart forjeremy, 2012

Bočné nasávacie otvory vzduchu, takisto v lesklom pochrómovanom vyhotovení, sú inšpirované tryskami lietadla a dopĺňajú tému krídel z exteriéru. Biely volant vybavený dvoma pochrómovanými ramenami je smerom nahor otvorený, čo ešte viac podčiarkuje športovú a temperamentnú ľahkosť.

„V roku 2013 dáme do predaja aj edíciu vozidla smart forjeremy so schválením na prevádzku v cestnej premávke,“ pripomína Dr. Annette Winkler. „Už teraz sa ohromne teším na to, ako sa budem môcť previezť po meste na tomto reprezentantovi haute couture!“

Vzrušujúce a štýlové potešenie z jazdy, a to všetko bez emisií

Smart forjeremy je založený na aktuálnej sériovej verzii modelu smart fortwo electric drive. Smart fortwo electric drive so svojím elektromotorom s výkonom 55 kW zrýchli z 0 na 60 km/h za 4,8 sekundy a s maximálnou rýchlosťou 125 km/h sa postará o zábavu aj na mestských obchvatoch. S lítiovo-iónovým akumulátorom s výkonom 17,6 kWh dvojmiestne mestské vozidlo dokáže v mestskej premávke prejsť 145 kilometrov, a to bez lokálnych emisií.

 

<*>