Elektrosmart sériovo

12. júna 2012 – tento dátum označuje nástup prvej skutočnej alternatívy pre bežných návštevníkov čerpacích staníc. So zavedením nového smartu fortwo electric drive budú mať zákazníci značky smart v budúcnosti ešte väčšiu radosť z jazdy spolu na už tradične kompaktnom priestore a za atraktívne ceny čí už v kupé alebo v kabriolete. Najdôležitejšou odlišnosťou voči svojim súrodencom s konvenčným pohonom sú nulové emisie počas jazdy. Model smart fortwo electric drive so svojím elektromotorom s výkonom 55 kW zrýchli z 0 na 60 km/h za 4,8 sekúnd a vďaka maximálnej rýchlosti 125 km/h bude jazda s ním potešením aj na diaľnici. Akumulátor s výkonom 17,6 kWh umožňuje dojazd tohto mestského dvojmiestneho vozidla 145 kilometrov v mestskej premávke bez emisií. Novo distribuovaný model sale&care predstavuje zaujímavý vstup do sveta elektromobilov: ponúka možnosť zakúpenia vozidla za atraktívnu cenu, zaujímavé podmienky financovania alebo lízingu a prenájom akumulátora za mesačný poplatok.

smart ed

Rozsiahle skúsenosti a reakcie zákazníkov z rôznych projektov elektromobilov sa odrážajú aj v ďalšom vývoji modelu smart fortwo electric drive. Od roku 1998 smart predstavuje revolúciu v mestskej premávke ako žiadne iné vozidlo pred ním. Malé, agilné, ekologické a štýlové – z praktického malého vozidla vznikol produkt reprezentujúci životný štýl, ktorý dlhodobo tvorí súčasť obrazu miest metropol na celom svete.

Od leta sa model smart fortwo electric drive postupne objaví na vyše 30 trhoch, aby svojou inovatívnou a pokrokovou koncepciou pohonu oslovil čo najširšie vrstvy zákazníkov.

„Model smart fortwo bol od počiatku koncipovaný ako vozidlo s elektrickým pohonom, čo naši doterajší zákazníci skutočne ocenili pri každodennom používaní tohto vozidla,“ vyjadrila sa šéfka divízie smart Dr. Annette Winkler. „Ich reakcie a priania sme vzali veľmi vážne. V novom modeli smart fortwo electric drive teraz ponúkame potešenie z jazdy bez emisií v úplne novej dimenzii a navyše za skutočne atraktívnu cenu.“

Nový model sa prezentuje ako obvykle agilný a živý, za čo vďačí svojmu 55 kW elektromotoru s permanentným magnetom – ide o prvý výrobok novozaloženého spoločného podniku so spoločnosťou Bosch pod názvom EM-motive. S krútiacim momentom 130 Nm dokáže zrýchliť z 0 na 60 km/h za pozoruhodných 4,8 sekúnd a vďaka lepšiemu zrýchleniu aj pri vyšších rýchlostiach dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 11,5 sekúnd, čo zlepšuje jeho parametre voči svojmu predchodcovi.

Plynulú jazdu a predbiehanie zvláda suverénne. Aj pri maximálnej rýchlosti dokáže model smart fortwo konkurovať. Pri rýchlosti 125 km/h sa toto dvojsedadlové vozidlo s elektrickým pohonom z akumulátora aj na diaľnici vyrovná vozidlu so spaľovacím motorom.

V novom modeli smart fortwo electric drive bol po prvý raz použitý akumulátor, ktorý je výsledkom spolupráce firmy Deutsche ACCUmotive s firmou Evonik Industries. Lítiovo-iónový akumulátor s kapacitou 17,6 kWh zaručuje príjemný zážitok z jazdy bez emisií počas 145 kilometrov. Okrem vyššieho výkonu akumulátora umožňujú dlhší dojazd aj výrazné zlepšenia účinnosti hnacej sústavy. Akumulátor možno pri úplnom vybití plne nabiť cez bežné elektrické siete väčšiny krajín za maximálne sedem hodín – prakticky cez noc – cez bežnú zásuvku v domácnosti alebo na nabíjacej stanici.

Rýchlonabíjanie za menej ako jednu hodinu

Kto by chcel využiť možnosť rýchleho nabitia svojho vozidla, môže si svoje vozidlo od konca roka na želanie vybaviť funkciou rýchleho nabíjania. 22 kW palubná nabíjačka umožňuje úplné nabitie úplne vybitého akumulátora za menej než jednu hodinu. Predpokladom rýchlonabíjania je silnoprúdový kábel, pomocou ktorého možno vozidlo nabíjať na verejných rýchlonabíjacích staniciach alebo cez takzvaný Wallbox (nástenného boxu) doma alebo v práci.

smart obe tieto možnosti v budúcnosti ponúkne – v spolupráci s SPX, celosvetovým poskytovateľom technologických riešení v oblasti energie a automobilizmu, ako celosvetovým inštalačným a servisným partnerom a s KEBA, špecialistom na nabíjaciu techniku a Wallboxy. Ak by si zákazník chcel Wallbox nainštalovať doma alebo v práci, distribútor spoločnosti smart mu sprostredkuje kontakt s pracovníkmi SPX, ktorí preskúmajú možnosti na mieste, ako by bolo možné zaistiť individuálnu ponuku podľa prianí zákazníka, a zabezpečia inštaláciu Wallboxu prostredníctvom spoločnosti KEBA. Wallbox je štandardizovaný a možno ho – napríklad pri kombinovanom vozovom parku – samozrejme, používať aj na nabíjanie vozidiel iných výrobcov.

V ponuke budú dve odlišné verzie Wallboxu – Basic a Connected. Obidve verzie bude možné používať na rýchle nabitie jedného vozidla alebo viacerých vozidiel za sebou. Pre súkromných zákazníkov, ktorí si budú chcieť rýchlo a jednoducho vozidlo nabiť doma, je Wallbox Basic perfektným riešením. Ponúka rýchle nabíjanie až do 22 kW a možno ho používať von i vnútri. Verzia Wallbox Connected navyše ponúka možnosť pripojenia na internet, cez ktorý sa spojí so zákazníkom.

Optimálne riešenie pre zákazníkov s veľkým vozovým parkom navyše ponúka systém Connectivity Plus. V systéme môže byť k takzvanému serveru Fleet Server pripojených maximálne 16 Wallboxov. Fleet Server navyše umožňuje súčasné riadené aj automatické nabíjanie viacerých vozidiel, napríklad určenie poradia nabíjania vozidiel bez obmedzenia zaťaženia. Okrem toho umožňuje nabíjanie SmartCharging, t. j. hospodárne a ekonomické nabíjanie – ak dodávateľ energie poskytne príslušné údaje. Pre zákazníka to predstavuje ekonomické výhody, pretože má nabíjanie nepretržite pod kontrolou. SPX samozrejme poskytuje aj príslušné káble.

Atraktívny vstup do sveta elektromobilov

Vstup modelu smart s elektrickým pohonom do sveta elektromobilov je vďaka novej koncepcii distribúcie veľmi zaujímavý. Model sale&care si môžu zákazníci za atraktívnu cenu podľa želanie zakúpiť v hotovosti, prostredníctvom financovania alebo na lízing a akumulátor si môžu prenajať. Nájom zahŕňa pravidelnú údržbu a – v prípade potreby – aj rýchlu výmenu akumulátora. Pre tých, ktorí si chcú zakúpiť celé vozidlo, smart taktiež ponúka riešenie.

Cena vozidla v modelovej verzii sale&care je v Nemecku 18 910 eur vrátane DPH za kupé a 22 000 eur za kabriolet. K tomu treba pripočítať ešte nájom za akumulátor. Dosahuje jednotnú výšku na všetkých trhoch sale&care – 65 eur za mesiac vrátane DPH. Vďaka tomu je jazda s čisto elektrickým pohonom aj vzhľadom na nízke prevádzkové náklady veľmi atraktívnou formou individuálnej mobility.

Národné programy na podporu elektromobilov v mnohých krajinách, ako aj rôzne prednosti mobility – ako napríklad používanie špeciálnych jazdných pruhov alebo odpustenie mestských mýtnych poplatkov – jazdu s elektrickým pohonom ešte väčšmi zatraktívňujú.

Vďaka atraktívnym balíkom ponúk modelov sale&care, ako aj výraznému technologickému pokroku modelu smart fortwo electric drive značka smart svojim zákazníkom ponúka dostupný pôžitok z jazdy pri každodennom používaní vozidla s ekologickým pohonom. Aj pre zákazníkov, ktorí si chcú zakúpiť celé vozidlo spolu s akumulátorom, prípadne ho získať formou financovania alebo lízingu je k dispozícii atraktívna ponuka: nový smart fortwo electric drive ako kupé stojí spolu s DPH 23 680 eur a ako kabriolet 26 770 eur.

Záujemcovia sa po skončení veľtrhu IAA 2011 môžu nezáväzne zaregistrovať na www.smart.com a nepretržite dostávať najaktuálnejšie informácie o novom modeli smart s elektrickým pohonom. Na niektorých trhoch, napríklad v Nemecku, Francúzsku, Španielsku, Taliansku a vo Veľkej Británii existuje možnosť rezervácie vozidla vopred cez internet – počet záujemcov už dosiahol štvormiestne číslo. Títo záujemcovia budú patriť medzi prvých vlastníkov nového modelu smart fortwo electric drive.

Tankovanie obnoviteľných energií

Elektromobily trvalo znižujú vytváranie skleníkových plynov najmä v prípade, ak tankujú regeneratívne vyrobený prúd. Preto spoločnosť dodáva do nemeckej elektrickej siete také množstvo elektrickej energie, vyrobenej silou vetra, ktoré je potrebné pre prevádzku všetkých v Nemecku predaných nových elektromobilov smart, a tým podporuje náročné klimatické ciele EÚ. Túto energiu poskytuje nová veterná elektráreň na diaľnici A9, ktorej energiu spoločnosť Daimler v plnom rozsahu vracia do elektrickej sústavy – presne od zavedenia nového elektromobilu smart na trh. V rámci tohto modelového projektu sa spoločnosť Daimler AG vedome vzdala podpory, vyplývajúcej zo „zákona o obnoviteľných zdrojoch energie (EEG)“. S menovitým výkonom 2,3 MW/rok vyprodukuje pobrežná veterná elektráreň typu Enercon E82 dostatočné množstvo ekologického prúdu na prevádzku predbežne 2 500 vozidiel smart fortwo electric drive predaných v Nemecku. Vznikajúce potreby možno pokryť napríklad aj prúdom vyrobeným silou vetra bez podpory EHS.

Živá zeleň a ešte viac farieb

Nový model sa vyznačuje väčšou maskou chladiča s integrovaným logom electric-drive, štýlovým denným osvetlením s LED pod svetlometmi, rozšírenými prahmi dverí a určitými úpravami v zadnej časti, čím pôsobí výrazne dynamickejšie ako jeho predchodca. Nové elektromobily smart sú k dispozícii vo všetkých dostupných farbách a farebných kombináciách smart, ktoré sú k dispozícii pre modely s naftovými a benzínovými motormi.

Vďaka novej živej zeleni je toto elektrické potešenie z jazdy neprehliadnuteľné. Dizajnový balík modelu electric drive zahŕňa krištáľové biele panely karosérie a biele hliníkové disky, kabínu a kryty zrkadiel v zelenom odtieni electric green, ako aj množstvo výrazných zelených prvkov v interiéri, ktoré s čiernymi sedadlami vytvárajú príťažlivý kontrast.

Kto by chcel byť ešte exkluzívnejší, môže využiť ponuku smart BRABUS, šitú na mieru – s ešte väčším výberom kombinácií farieb a materiálov.

S perfektnou výbavou

Výbava nového smart fortwo electric drive je ako obvykle rozsiahla. Výrazným prvkom je plne automatická klimatizácia s peľovým filtrom a „predklimatizáciou“. V prípade potreby možno vozidlo v naprogramovanom čase odjazdu automaticky vychladiť alebo vyhriať počas jeho pripojenia k elektrickej sieti. Novinkou je možnosť spustiť „predklimatizáciu“ v ľubovoľnom okamihu cez internet alebo cez smartfón. Do štandardnej výbavy navyše patrí elektrické ovládanie okien, kožený volant, kožená rukoväť radiacej páky, audiosystém Basic, posilňovač riadenia, 9-lúčové disky z ľahkej zliatiny a kryt batožinového priestoru. Okrem sériovej pevnej strechy je k dispozícii aj sklenená strecha, ako aj strecha vo verzii kabrioletu. Palubný počítač – v elektromobile smart taktiež súčasť sériovej výbavy – zahŕňa cestovný počítač, ktorý zobrazuje zostávajúci dojazd. Na dvoch okrúhlych palubných prístrojoch možno ako v predchádzajúcom modeli odčítať stav nabitia akumulátora, ako aj množstvo využitej, respektíve rekuperovanej energie. Smart fortwo electric drive možno zároveň vybaviť navigačným systémom a 3-ramenným koženým volantom.

Vtipná aplikácia pre informácie a zábavu so smartfónom

Značka smart ako prvý výrobca vozidiel vyvinul vlastné aplikácie pre iPhone®. Spolu so súpravou smart kit a kolískou pre iPhone® sa tento kultový telefón zmení na multimediálny palubný počítač, ktorého funkcie a dizajn sú optimálne koncipované pre smart fortwo. Aplikácia smart Drive App pre iPhone® disponuje všetkými dôležitými funkciami, ktoré sú potrebné počas jazdy: telefonovanie pomocou súpravy handsfree, rozsiahly vlastný hudobný repertoár a internetové rádio, ako aj inteligentná navigácia s vlastnou dotykovou obrazovkou smart. K tomu sa navyše pridávajú rafinované zvláštnosti – napríklad Car Finder (vyhľadávač vozidla), ktorý vás vždy spoľahlivo privedie k zaparkovanému vozidlu.

Nová aplikácia smart Drive App pre iPhone® má nekomplikované ovládanie, ktoré umožňujú o. i. veľmi veľké tlačidlá. Vďaka novej aplikácii je mobilita v meste ešte jednoduchšia a pohodlnejšia – čo je jedným z cieľov filozofie smart.

Dve novovyvinuté komponenty smart sú zárukou, že dvojmiestne vozidlo a iPhone® tvoria optimálny pár:

Ako štýlový a funkčný držiak s riadiacou jednotkou a mikrofónom slúži kolíska smart pre iPhone®. Nabíja iPhone® a súčasne funguje ako zariadenie handsfree využívajúce na reprodukciu zvuku reproduktory rádia smart a pri prichádzajúcom hovore ich automaticky vypne.

Aplikácia smart Drive App pre iPhone® je prvou aplikáciou na svete vyvinutou výrobcom automobilov. V jednej aplikácii zahŕňa všetky funkcie, ktoré sa využívajú počas jazdy. Vďaka mimoriadne veľkým tlačidlám a veľkému písmu sa všetky funkcie dajú veľmi jednoducho ovládať.

Aby ste vždy vedeli, ako ďaleko dôjdete: connected services

Špeciálne pre model smart fortwo electric drive možno aplikáciu smart Drive App pre iPhone® doplniť o ďalšiu na mieru šitú sériu funkcií. Ale aj cez internetový portál možno z počítača v pohodlí domova alebo z ľubovoľného moderného smartfónu pohodlne kontrolovať a riadiť aktuálny stav nabitia alebo konfiguráciu nabíjania SmartCharging.

Takzvaná „domáca stránka vozidla“ ponúka každému vlastníkovi vozidla smart fortwo electric možnosť podrobného vizuálneho, trojrozmerného zobrazenia dojazdu na interaktívnej mape.

Podľa aktuálneho nabitia akumulátora sa zobrazia všetky dosiahnuteľné ciele. Aj dosiahnuteľné verejné nabíjacie stojany sa dajú vyhľadať na prvý pohľad. Ak sa požadovaný cieľ nachádza mimo dojazdu, možno cez „domácu stránku vozidla“ rýchlo zistiť, ako dlho sa musí akumulátor ešte nabíjať. Zobrazenie dojazdu pritom zohľadňuje o. i. aj topografiu a profil trasy. Príťažlivé je intuitívne grafické zobrazenie, ktoré sa dá kombinovať s trojrozmernými náhľadmi a satelitnými snímkami. Na želanie môže byť vozidlo aktívne aj samo: informácie o stave nabitia a dojazde si možno dať odoslať napríklad vo forme e-mailu alebo správy siete twitter. Keď požadovaný cieľ možno dosiahnuť s aktuálnou úrovňou nabitia, vodič dostane správu.

Inteligentné nabíjanie

Cez bežný sieťový adaptér (Homeplug AV) možno smart fortwo electric drive pripojiť k internetu doma, čo otvára možnosti pre nabíjanie SmartCharging. Po zadaní plánovaného času odjazdu vo vozidle alebo na internetovom portáli sa akumulátor vozidla šetrne a hospodárne nabije. Aj nabíjanie z verejných nabíjacích stojanov je pri smart fortwo electric drive veľmi jednoduché. Pomocou funkcie Plug&Charge (pripoj a nabíjaj) sa vozidlo identifikuje už po pripojení ku kompatibilným nabíjacím stojanom a proces nabíjania sa automaticky prepočíta.

Elektrická história smart

So štartom prvej testovacej série s elektrickým pohonom v roku 2007 v Londýne prevzala spoločnosť smart úlohu priekopníka aj vo veciach elektrickej mobility. V tom čase sa na cestách britského hlavného mesta pohybovala séria 100 vozidiel smart fortwo electric drive – s veľkým úspechom.

Spoločnosť smart v roku 2009 zaviedla druhú generáciu vozidiel smart fortwo electric drive „klince s hlavičkami“. Tento avantgardný model s elektrickým pohonom zo Stuttgartu ponúka 18 svetových trhov. Cieľ: tieto autá mali umožniť získať čo najviac informácií o tom, ako zákazníci elektromobily využívajú a nabíjajú. Veľký dopyt prekonal všetky očakávania. Namiesto plánovaných 1 000 kusov vozidiel opustilo linky závodu v Hambachu vyše 2 000 vozidiel smart fortwo electric drive. Vďaka tomu spoločnosť smart v celosvetovom meradle vytvorila jednu z najväčších flotíl vozidiel s elektrickým pohonom na cestách, a tak mohla tak rozsiahle skúsenosti a želania zákazníkov v novom modeli smart fortwo electric drive.

Na čele zoznamu želaní zákazníkov boli vyššia konečná rýchlosť a lepšie zrýchlenie v rozsahu nad 60 km/h. Napriek prevládajúcemu názoru nebol dojazd u testovaných zákazníkov najkritickejším bodom. Prevažná časť používateľov potvrdila závery, podľa ktorých v mestských konglomeráciach v priemere denne odjazdili 30 až 40 kilometrov, a preto boli s dojazdom vozidla veľmi spokojní.

Elektromotor
(typ stroja)
Synchrónny motor s permanentnými magnetmi od EM-motive
Trvalý výkon [kW] 35
Špičkový výkon [kW] 55
Max. krútiaci moment elektromotora 1 [Nm] 130
Akumulátor Lítiovo-iónový akumulátor firmy Deutsche ACCUmotive
Kapacita akumulátora [kWh] 17,6
Maximálna rýchlosť [km/h] > 120
Zrýchlenie 0 – 60 km/h [s] 4,8
Zrýchlenie 0 – 100 km/h [s] 11,5
Dojazd [km] (NEFZ) 145
Doba nabíjania 0-100 % z bytovej zásuvky [h] 7 (bez Wallboxu), 6 (s Wallboxom)
Doba nabíjania 0-100 % 400 V  [h] Pod 1

<*>