Dynamickejší vzhľad faceliftovaného smartu

Na jar v roku 2012 ide smart fortwo pregnantne a výrazne sa postaví na štart s hodnotnejším exteriérom a sviežou kombináciou koža/látka v interiéri. Smart fortwo možno objednávať už teraz, prvé vozidlá dostanú predajcovia začiatkom apríla.

Výrazne prepracovaný smart fortwo s väčšou maskou chladiča s integrovaným logom, výraznými a novonavrhnutými prednými zásterkami, vodorovne usporiadaným denným osvetlením s LED, výraznými atletickými bočnými krytmi prahov a modifikovanou spodnou časťou zadného nárazníka pôsobí teraz oveľa dynamickejšie. „To, že fortwo teraz logo smart ukazuje ešte výraznejšie, je odrazom nového sebavedomia značky,“ vysvetľuje vedúca smart Dr. Annette Winkler. „Koniec koncov, smart fortwo sa už dávno vypracoval na ikonu, ktorú si z miest na celom svete medzičasom nemožno odmyslieť.“

Logo vo farbe chrómu je umiestnené priamo v čiernej maske chladiča. Nasávacie otvory vzduchu pod tabuľkou na evidenčné číslo boli zlúčené do jednej jednotky a opticky zdôrazňujú prítomnosť vozidla smart fortwo. Nové, na želanie dostupné svietidlá denného osvetlenie s LED sú teraz usporiadané vodorovne. Okrem toho sú na výber tri nové disky z ľahkej zliatiny: smart fortwo passion tak dostáva nový disk z ľahkej zliatiny s deviatimi lúčmi; dva ďalšie disky z ľahkej zliatiny na nízkoprofilové pneumatiky s trojlúčovým dizajnom a s dizajnom troch zdvojených lúčov uzatvárajú ponuku. Ponuka lakov zahŕňa sedem farebných odtieňov, medzi nimi prvý raz matný antracit. Smart fortwo BRABUS Xclusive bude teraz na želanie aj biely. Okrem troch doteraz ponúkaných farieb strechy (čierna, červená, modrá) pre smart cabrio ponúka smart BRABUS tailor made program šesť ďalších farieb strechy.

Aj keď ťažisko tohto faceliftu spočíva v exteriéri, k zmenám došlo aj v interiéri. Patrí sem nový, vysokohodnotný interiérový balík v krištáľovej sivej farbe, ktorý zahŕňa sviežu kombináciu koža/látka pre sedadlá, mix zo syntetickej kože/látky na vnútorných obkladoch dverí a čiernu syntetickú kožu na prístrojovej doske v kombinácii so sivým kneepadom.

Línie výbavy pulse a passion prinášajú vo všeobecnosti viac farby ako základný model pure. Napríklad rám prednej mriežky, ako aj zadná ozdobná lišta sú v prípade pulse a passion v striebornej farbe a predný spojler, bočné kryty prahov a spodná časť zadného nárazníka sú nalakované vo farbe vozidla. Kryty vonkajších zrkadiel sú ladené vo farbe bezpečnostného rámu tridion. Na smart pure sú tieto dielce vyhotovené v čiernej farbe.

Päť línií – pure, pulse, passion, BRABUS a BRABUS Xclusive – je v ponuke aj naďalej. Smart fortwo je aj naďalej v ponuke aj ako kupé a kabriolet so šiestimi variantmi motora. Paleta siaha od mimoriadne ekologického elektropohonu vo vozidle fortwo electric drive, úsporného benzínového modelu micro hybrid drive cez výkonný benzínový turbomotor až po úsporné turbodiesely.

S generáciou nových modelov smart pokračuje jedinečnú históriu svojho úspechu: už vyše desať rokov vozidlo smart fortwo udáva trend a nanovo stanovuje individuálnu mestskú mobilitu. S faktorom obrovskej zábavy a nárokom ekológie zjednocuje zodpovedne uvedomelé konanie a potešenie zo života. Vďaka svojim kompaktným rozmerom si toto dvojmiestne auto nárokuje bezkonkurenčne najmenej miesta na ceste aj na parkovisku.

Od zavedenia prvého modelu v roku 1998 sa predalo 1,3 milióna exemplárov tohto dvojmiestneho auta. Na celom svete sa v roku 2011 predalo 101 996 vozidiel smart fortwo, čo je o 4,6 percenta viac ako v predchádzajúcom roku.

Stále viac fanúšikov si získava aj ponuka mobility car2go. V siedmich mestách na celom svete jazdí v súčasnosti celkovo viac ako 2 000 vozidiel smart fortwo a slúžia vyše 60 000 zákazníkov. Projekt car2go sa v súčasnosti s úspechom ponúka v Ulme, Hamburgu (Nemecko), Austine a San Diegu (USA), vo Vancouveri (Kanada), Viedni (Rakúsko) ako aj v Amsterdame (Holandsko). V roku 2012 odštartuje car2go v Lyone (Francúzsko), Düsseldorfe a Stuttgarte (Nemecko), vo Washington D.C. (USA) a v ďalších mestách.

 

Prehľad programu motorov:

Model

cm³

Výkon kW/k

Maximálny krútiaci moment

l/100 km

CO2 g/km

Zrýchlenie

0-100 km/h (s)

Maximálna rýchlosť

km/h

smart fortwo 40 kW cdi

799

40/54

130 Nm

3,3 (3,3)

86 (87)

16,8

135

smart fortwo 45 kW mhd*

999

45/61

89 Nm

4,2 (4,3)

97 (98)

16,8

145

smart fortwo 52 kW mhd

999

52/71

92 Nm

4,2 (4,3)

97 (98)

13,7

145

smart fortwo 62 kW

999

62/84

120 Nm

4,9 (4,9)

114 (115)

10,7

145

smart fortwo 75 kW
BRABUS

999

75/102

147 Nm

5,2

119

8,9

155

smart fortwo electric drive

35 kW konštantný
55 kW špičkový

130 Nm

< 13

> 120

Hodnoty kombinovanej spotreby a emisií CO2 s radením softip, hodnoty v zátvorkách platia pre softouch, maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená; * kupé

<*>